Διαγωνισμοί

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ ΣΤΟ Π.Γ.Η. ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024 διενεργήθηκε στο σχολείο μας για τα τέσσερα τμήματα της Α΄ τάξης Διαγωνισμός Ορθογραφίας.

Σε μία διδακτική ώρα τα παιδιά τής Α΄ τάξης κλήθηκαν να συμπληρώσουν ένα δισέλιδο με ποικίλες ασκήσεις όπως συλλαβισμό, συντομογραφίες, συνώνυμα – αντώνυμα, λέξεις που μπερδεύουν κ.ά.

Πρωταρχικός σκοπός, φυσικά, δεν ήταν η ανάδειξη του/της καλύτερου/ης ορθογράφου, αλλά η ανάδειξη της σπουδαιότητας της ελληνικής γλώσσας που αποτελεί τη βάση των ευρωπαϊκών γλωσσών, και έχει ιστορία 4.000 χρόνων περίπου…

Μπράβο σε όλες τις μαθήτριες και όλους του μαθητές που προσπάθησαν για το καλύτερο αποτέλεσμα σε αυτό τον Διαγωνισμό!

Ξεχωριστούς επαίνους διάκρισης και από ένα στυλό Parker, δώρο από το σχολείο, κέρδισαν τα ακόλουθα παιδιά:

1η θέση: Ηώς – Αδαμαντία Φασουλάκη (Α4)

2η θέση: Αντώνης Δροσανάκης (Α1)

3η θέση: Νικόλας Παπαδάκης (του Δημητρίου) (Α3)

Τέλος, ας θυμόμαστε πάντα όσα έγραψε ο ποιητής Γιώργος Σεφέρης: “Για κοιτάξτε πόσο θαυμάσιο πράγμα είναι να λογαριάζει κανείς πως, από την εποχή που μίλησε ο Όμηρος ως τα σήμερα, μιλούμε, ανασαίνουμε, και τραγουδούμε με την ίδια γλώσσα.”

διαγωνισμός ορθογραφίας