Γενικά Δράσεις

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΣΤΟΝ ΣΧΟΛΙΚΟ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ «ΠΑΜΕ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ»

Το σχολείο μας συμμετέχει στον Σχολικό Μαραθώνιο «Πάμε Ανακύκλωση». Ο Σχολικός αυτός Μαραθώνιος υλοποιείται από τον Δήμο Ηρακλείου, ο οποίος θα ανταμείψει το σύνολο των σχολείων που θα λάβουν μέρος, παρέχοντας χρηστικά δώρα και επαίνους επιβράβευσης.

Σκοπός τού σχολικού μαραθωνίου είναι να συλλέξει η σχολική κοινότητα ανακυκλώσιμα υλικά: χαρτί, αλουμίνιο, πλαστικό και μπαταρίες στους ειδικούς κάδους που θα τοποθετηθούν μέσα στο σχολείο.

Σημαντικό είναι, επίσης, ότι και εσείς οι γονείς αλλά και εμείς οι εκπαιδευτικοί έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε εγγραφή στη δημοτική πλατφόρμα www.followgreen.gr/heraklion, να ενημερωνόμαστε για θέματα γύρω από την ανακύκλωση, λαμβάνοντας πόντους επιβράβευσης, τους οποίους μπορούμε να δωρίζουμε στο σχολείο, ενισχύοντας την προσπάθεια των παιδιών μας.

Το σύνθημα του σχολείου μας είναι: «ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΖΩΗ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟ Π.Γ.Η.»

FOLLOWGREEN ΠΓΗ