Ανακοινώσεις Γενικά

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΑΓΩΓΗΣΥΓΕΙΑΣ ΠΑΙΔΙΩΝ ΚΑΙ ΕΦΗΒΩΝ- ΔΙΩΝΗ», για το σχολικό έτος 2023-2024

Σας ενημερώνουμε ότι εγκρίθηκε, για το σχολικό έτος 2023-2024, η υλοποίηση του «Προγράμματος Πρόληψης και Προαγωγής Υγείας Παίδων και Εφήβων – ΔΙΩΝΗ».

Οι ηλικίες των μαθητών/τριών και εφήβων στους/στις οποίους /ες απευθύνεται η παρέμβαση/ πρόγραμμα είναι αυτές για τις οποίες προβλέπεται να συμπληρώνεται το Α.Δ.Υ.Μ., σύμφωνα με τη σχετική Κ.Υ.Α. ( Β ́1296/2014) και αφορούν στο Νηπιαγωγείο και στις τάξεις Α ́ Δημοτικού, Δ ́ Δημοτικού, Α ́ Γυμνασίου και Α ́ Λυκείου.
Ειδικότερα, η διενέργεια της προληπτικής ιατρικής εξέτασης θα πραγματοποιηθεί κατά το οριζόμενο διάστημα:

• στους Παιδικούς Σταθμούς ( για Α.Δ.Υ.Μ. εγγραφής στο Νηπιαγωγείο)
  • στα Νηπιαγωγεία ( για Α.Δ.Υ.Μ. εγγραφής στην Α ́ τάξη Δημοτικού)
  • στη Γ ́ τάξη Δημοτικού ( για Α.Δ.Υ.Μ. χρήσης στη Δ ́ τάξη Δημοτικού)
  • στη ΣΤ ́ τάξη Δημοτικού ( για Α.Δ.Υ.Μ. εγγραφής στην Α ́ τάξη Γυμνασίου ) και
  • στη Γ ́ τάξη Γυμνασίου ( για Α.Δ.Υ.Μ. εγγραφής στην Α ́ τάξη Λυκείου )

Πατήστε εδώ για να δείτε τα σχετικά έγγραφα.