Ανακοινώσεις Διαγωνισμοί

5οι Παγκρήτιοι Μαθητικοί Αγώνες Ρητορικής Τέχνης

Το τριήμερο 29-30/4/2023 εννέα μαθητές και μαθήτριες του Ομίλου Ρητορικής τού Πρότυπου Γυμνασίου Ηρακλείου συμμετείχαν στους 5ους Παγκρήτιους Μαθητικούς Αγώνες Ρητορικής Τέχνης στο Ρέθυμνο, που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Ρεθύμνου σε συνεργασία με το Τμήμα Φιλολογίας τού Πανεπιστημίου Κρήτης, την Ελληνική Ένωση για την Προώθηση της Ρητορικής στην Εκπαίδευση, την Περιφέρεια Κρήτης και τον Δήμο Ρεθύμνης. Οι καθηγήτριες συνοδοί των μαθητών/τριών ήταν οι φιλόλογοι Ειρήνη Σπυριδάκη (υπεύθυνη του Ομίλου Ρητορικής) και η Μαρία Γρινιεζάκη.

Οι φετινοί αγώνες είχαν την υποστήριξη του Ευρωπαϊκού Προγράμματος YouLEAD, στο οποίο μετέχουν άλλες 4 χώρες εκτός από την Ελλάδα. Οι μαθητές/τριες διαγωνίστηκαν στα

ατομικά αγωνίσματα της Εκφραστικής Ανάγνωσης και του Αυθόρμητου Λόγου και στο ομαδικό αγώνισμα των Διττών Λόγων. Πιο συγκεκριμένα από το σχολείο μας διαγωνίστηκαν οι παρακάτω μαθητές/τριες:

Στην Εκφραστική Ανάγνωση οι μαθήτριες Ροζιάννα Γρύλλου (Α1), Μαρία Καρπαθιωτάκη (Α2) και Χάρις Μαγκαφουράκη (Α2).

Στον Αυθόρμητο Λόγο οι μαθήτριες Λία Πέτσα (Α2), Αναστασία Δετοράκη (Β1) και Ειρήνη Σκανδαλάκη (Γ3).

Στους Διττούς Λόγους οι Δημήτρης Κοντός (Γ1), Πολυχρόνης Πολυχρονίδης (Α2) και Δάφνη Σιδεράκη (Γ3).

Η μαθήτρια Δάφνη Σιδεράκη (Γ3) διακρίθηκε ως η καλύτερη ομιλήτρια Διττών Λόγων τής διοργάνωσης, ενώ η μαθήτρια Μαρία Καρπαθιωτάκη απέσπασε το 3ο βραβείο στην

Εκφραστική Ανάγνωση. Επίσης, η ομάδα των Διττών Λόγων αναδείχθηκε μέσα στις τέσσερις καλύτερες ομάδες τής φετινής διοργάνωσης.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων τού σχολείου συγχαίρει τους μαθητές για τη συμμετοχή τους στους 5ους Παγκρήτιους Αγώνες Ρητορικής Τέχνης και εύχεται να συνεχίσουν και στο μέλλον να απολαμβάνουν τα οφέλη τής ρητορικής, παράγοντας και μεταδίδοντας

ιδέες, επικοινωνώντας με τους συνομηλίκους τους με σαφήνεια και αυτοπεποίθηση και κατανοώντας βιωματικά την αξία τού διαλόγου και της ελευθερίας τής έκφρασης.