Ανακοινώσεις Γενικά

Διαπίστευση STEM του Πρότυπου Γυμνασίου Ηρακλείου

Το σχολείο μας απέκτησε την διαπίστευση STEM του European Schoolnet, αναγνωρίζοντάς το ως σχολείο το οποίο θέλει να βελτιώσει το επίπεδο εκπαίδευσης καθώς και την τεχνογνωσία του σε θέματα STEM.

Με την διαπίστευση STEM οι εκπρόσωποι του σχολείου μπορούν να αξιολογήσουν το σχολείο τους μέσω ενός διαδικτυακού εργαλείου αυτοαξιολόγησης σύμφωνα με τα κριτήρια που ορίζουν ένα σχολείο STEM. Αυτό το εργαλείο αυτοαξιολόγησης εντοπίζει τους απαιτούμενους τομείς ανάπτυξης και παρέχει εκπαίδευση και πόρους στα υποψήφια σχολεία για να βελτιώσουν τις δραστηριότητές τους STEM σε σχολικό επίπεδο.

Ο στόχος του έργου είναι να καθοδηγήσει τα ευρωπαϊκά σχολεία στην αύξηση του ενδιαφέροντος και των δεξιοτήτων των νέων Ευρωπαίων για το STEM και να παράσχει στα σχολεία τα απαραίτητα εργαλεία προκειμένου να εμπλακούν οι μαθητές, οι καθηγητές και άλλοι παράγοντες σε σχετικές δραστηριότητες.

Πατήστε εδώ για να δείτε τη διαπίστευση του σχολείου μας.