Εκδρομές Μετακινήσεις

Διδακτική Επίσκεψη στο ΤΕΤΥ

Την Τετάρτη 13/12/2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ τάξης επισκέφτηκαν το τμήμα Τεχνολογίας και Επιστήμης Υλικών του Πανεπιστημίου Κρήτης. Η καθηγήτρια Μ. Βαμβακάκη καλωσόρισε τους
μαθητές/τις μαθήτριες και τους έκανε σύντομη ενημέρωση, ενώ ο καθηγητής Εμμ. Γλυνός τους παρουσίασε το πρόγραμμα σπουδών και τις προοπτικές μετά το πτυχίο. Στη συνέχεια έγινε παρουσίαση 3d printer και πειραμάτων με συμμετοχή μαθητών ( τα πειράματα αναφερόταν σε δείκτες, οξειδοαναγωγικές ενώσεις, υδρόφοβα και υδρόφιλα υλικά, θερμοευαίσθητα και φωτοευαίσθητα υλικά, πολυμερή). Ακολούθως οι μαθητές χωρίστηκαν σε 4 ομάδες και επισκέφτηκαν τα προπτυχιακά εργαστήρια, το εργαστήριο παραγωγής υδρογόνου και φωτοβολταïκών, το εργαστήριο πολυμερών και το εργαστήριο μικροηλεκτρονικής. (συνοδοί καθηγητές: Ι. Παπαδάκης, Α. Μπάκου, Ν.Σπανουδάκης και Π. Τουμπανιάρης).

ΤΕΤΥ1
ΤΕΤΥ2 1