Δράσεις

Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής στο σχολείο μας από τον Γιάννη Φαρσάρη

Την Τρίτη 23 Ιανουαρίου 2024 υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας τον συγγραφέα και καθηγητή Πληροφορικής κ. Γιάννη Φαρσάρη, ο οποίος πραγματοποίησε εργαστήριο δημιουργικής γραφής στις μαθήτριες και μαθητές τού πολιτιστικού προγράμματος “Κι αν ήμουν εγώ το έκθεμα;” με υπεύθυνη την καθηγήτρια Γαλλικής Γλώσσας κ. Τακουή Βακιρτζιάν.

Πιο συγκεκριμένα, ο εμψυχωτής, αφού μίλησε για τα τρία λογοτεχνικά είδη ανάλογα με τη  μορφή και το περιεχόμενό τους, παρουσίασε στα παιδιά τα χαρακτηριστικά τής μικρο-μυθοπλασίας. Στη συνέχεια, όλες και όλοι μαζί μελετήσαμε και αναλύσαμε μερικά μικροδιηγήματα. Ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου, για να παρουσιάσουν τα παιδιά τις δικές τους ασκήσεις μυθοπλασίας.

ΦΑΡΣΑΡΗΣ 1

Ευχαριστούμε πολύ τον κ.Φαρσάρη για την εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και κατατοπιστική παρουσίασή του.