Εκδρομές Μετακινήσεις

Eκπαιδευτική επίσκεψη της Α΄ τάξης τού ΠΓΗ στην Πάτρα

Στις 27-29 Μαρτίου 2024 εβδομήντα μαθητές και μαθήτριες της Α΄ τάξης του Πρότυπου Γυμνασίου Ηρακλείου συμμετείχαν σε εκπαιδευτική επίσκεψη στην Πάτρα. Καθηγήτριες συνοδοί ήταν οι κ.κ. Ειρήνη Σπυριδάκη, Ελένη Λασηθιωτάκη, Άννα Διπλάρη, Στυλιανή Κρουσταλλίδου. Οι μαθητές/τριες ξεναγήθηκαν στους Δελφούς και στην Αρχαία Ολυμπία, επισκέφθηκαν την Αράχωβα, τη Μονή της Αγίας Λαύρας, το Μέγα Σπήλαιο, τα Καλάβρυτα και την Πάτρα, όπου και διέμειναν. Στο πλαίσιο της πραγματοποίησης της εκπαιδευτικής επίσκεψης, οι μαθητές/τριες ενημερώθηκαν για την ιστορική αξία των περιοχών στις οποίες μετέβησαν, εξέφρασαν ουσιαστικούς προβληματισμούς στο πλαίσιο του εποικοδομητικού διαλόγου που ανέπτυξαν με τον ξεναγό και τις καθηγήτριες – συνοδούς και οικοδόμησαν στέρεες σχέσεις με τους/τις συμμαθητές/τριές τους. Ευχόμαστε η εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη να αποτελέσει για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ τάξης ένα σκαλοπάτι για νέες περιπέτειες του νου και της ψυχής τους και να τους προσφέρει ισόβιες ευχάριστες αναμνήσεις.

ΠΑΤΡΑ1
ΠΑΤΡΑ2 1