Εκδρομές Μετακινήσεις

Εκπαιδευτική επίσκεψη Γ΄ τάξης σε Αθήνα, Ναύπλιο, Επίδαυρο

Στο διάστημα 6-9 Μαρτίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Γ/σίου τού ΠΓΗ πραγματοποίησαν τετραήμερη εκπ/κή επίσκεψη σε Αθήνα και Ναύπλιο. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν πολλά και αξιόλογα σημεία αρχαιολογικού, ιστορικού και εκπαιδευτικού ενδιαφέροντος: αρχαιολογικό χώρο τής Επιδαύρου, ιστορική πόλη τού Ναυπλίου, Ιερό Βράχο τής Ακρόπολης, Αρχαιολογικό και Πολεμικό Μουσείο, Μουσείο Ακρόπολης, το θρυλικό Θωρηκτό Αβέρωφ. Επίσης οι μαθητές/τριές μας παρακολούθησαν την επιτυχημένη θεατρική παράσταση “Μάρτυρας Κατηγορίας” τής Αγκάθα Κρίστι σε κεντρικό θέατρο της Αθήνας. Τέλος, διασκέδασαν και χόρεψαν σε μουσική ταβέρνα στου Ψυρρή. Όλα τα παιδιά επέστρεψαν με ασφάλεια γεμάτα ενθουσιασμό για τις πολλές όμορφες στιγμές και τις πολύτιμες εμπειρίες που απέκτησαν, Αρχηγός τής επίσκεψης ήταν ο Διευθυντής τού Σχολείου κ. Ι. Παπαδάκης και συνοδοί εκπαιδευτικοί η κ. Μ. Μαστραντωνάκη, ο κ. Ν. Κυρέζης και ο κ. Μ. Τουραμπέλης.

ΑΘΗΝΑ1
ΑΘΗΝΑ2