Ανακοινώσεις Δράσεις Πολιτιστικές

Εκπόνηση project με τίτλο «Μύθοι τού Αισώπου: λόγος, εικόνα, δρώμενο» σε συνεργασία ΠΓΗ και 9ο Γυμνάσιο Ηρακλείου για το μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας.

Την Πέμπτη 8/12/2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Α3 του σχολείου μας με συνοδούς τις εκπαιδευτικούς Έφη Ζερβάκη, Βάλια Πιτερού και Ασημένια Χαρκιωτάκη επισκέφθηκαν τους μαθητές και τις μαθήτριες του τμήματος Α5 του 9ου Γυμνασίου Ηρακλείου. Τα δύο αυτά τμήματα των δύο σχολείων συνεργάζονται καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας με υπεύθυνες καθηγήτριες την Αιμιλία Πολυχρονάκη (φιλόλογο του 9ου Γυμνασίου) και την Ασημένια Χαρκιωτάκη (φιλόλογο του Πρότυπου Γυμνασίου) για την εκπόνηση project με τίτλο «Μύθοι τού Αισώπου: λόγος, εικόνα, δρώμενο». Τα παιδιά τού σχολείου μας δραματοποίησαν έναν μύθο τού Αισώπου, παρουσιάζοντας δύο παραλλαγές που δημιούργησαν τα ίδια τα παιδιά (μία στα αρχαία ελληνικά και μία στα νέα ελληνικά), και φτιάχνοντας μάσκες για την περίσταση. Παρουσίασαν, επίσης, τις δικές τους ζωγραφιές που απεικόνιζαν σκηνές από τον αισώπειο μύθο, καθώς και κωμικογραφήματα με αφορμή τον συγκεκριμένο μύθο. Έπειτα, πήγαν στο εργαστήριο Πληροφορικής, όπου χωρίστηκαν σε ομάδες και έφτιαξαν ψηφιακά σταυρόλεξα με βάση τη διδαγμένη ύλη στο μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας. Τέλος, στην αίθουσα διδασκαλίας έπαιξαν ένα παιχνίδι που απαιτούσε συνεργατικό πνεύμα αλλά και επιδεξιότητα.

Ένα μεγάλο μπράβο στα παιδιά για την εξαιρετική παρουσία τους!

Πολλά ευχαριστώ –ακόμη- στη φιλόλογο Αιμιλία Πολυχρονάκη για τη θερμή φιλοξενία της και συνεργασία της με τη φιλόλογο του σχολείου μας Ασημένια Χαρκιωτάκη, αλλά και στις εκπαιδευτικούς Έφη Ζερβάκη και Βάλια Πιτερού που βοήθησαν ουσιαστικά στην υλοποίηση των δραστηριοτήτων.

Με ανυπομονησία περιμένουμε και την επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών τού Α5 τού 9ου Γυμνασίου στο σχολείο μας!

IMG 634b7b07dab430ccbe3819fae887cdfa V
IMG 6771c057cb16631d5621505f8f0a2e56 V