Ανακοινώσεις Δράσεις

Επιμορφωτικές δράσεις για το νέο πρόγραμμα σπουδών Στα Αρχαία Ελληνικά

Την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου 2022 υλοποιήθηκαν στον χώρο τού Πρότυπου Γυμνασίου Ηρακλείου οι ακόλουθες επιμορφωτικές δράσεις σχετικά με την διδασκαλία των Αρχαίων Ελληνικών στο Γυμνάσιο και το Νέο Πρόγραμμα Σπουδών:

α)   Δίωρη Δειγματική διδασκαλία στα Αρχαία Γυμνασίου (σχολ. βιβλίο, Γ΄ τάξη) από την Επόπτρια του νέου Προγράμματος Σπουδών στα Αρχαία Ελληνικά Γυμνασίου, Καθηγήτρια ΕΚΠΑ Μ. Φουντοπούλου.

β)   Επιμορφωτική – Επιστημονική Ημερίδα: «Διδασκαλία στα Αρχαία Ελληνικά Γυμνασίου με αξιοποίηση του Νέου Προγράμματος Σπουδών.
Μεθοδολογία και παραδείγματα εφαρμογής.»  Παράλληλα, δόθηκε η δυνατότητα για διαδικτυακή παρακολούθηση των Φιλολόγων που διαμένουν εκτός Ηρακλείου (επιστημονικής αρμοδιότητας ΣΕΕ Β. Καλοκύρη και ΣΕΕ Σ. Ζανέκα).

Στο πνεύμα των αναζητήσεων και της ανανέωσης των διδακτικών πρακτικών μας στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών (Γλώσσας και Γραμματείας), ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον  που μας δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε με εφαρμογές και παραδείγματα το νέο ΠΣ Αρχαίων Γυμνασίου. Μέσα από τις πρακτικές που παρουσιάστηκαν αντλήσαμε στοιχεία που μπορούμε να αξιοποιήσουμε δημιουργικά στη διδασκαλία μας.

Συνεργασία στη διάχυση της Επιμορφωτικής Ημερίδας, συντονισμός για τη διαδικτυακή παρακολούθηση των Φιλολόγων Σχολείων Δ/θμιας Εκπ/σης Χανίων και Ρεθύμνου: Συντονίστρια Εκπ/κού Έργου κλάδου ΠΕ02 Δρ Στεργιανή Ζανέκα

Διοργάνωση των επιμορφωτικών δράσεων: Σ.Ε.Ε. Φιλολόγων Β. Καλοκύρη – Ομάδα Ι.Ε.Π. εκπόνησης Νέου Προγράμματος Αρχαίων Ελληνικών – Πρότυπο Γυμνάσιο Ηρακλείου Κρήτης

Επιμορφωτική δράση για ΝΠΣ ΑρχαίαΕλληνικά1
Επιμορφωτική δράση για ΝΠΣ ΑρχαίαΕλληνικά2