Ανακοινώσεις Όμιλοι αριστείας και δημιουργικότητας

Υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος του Ιδρύματος Ωνάση

Την Τρίτη 2 Μαΐου 2023 οι μαθητές και μαθήτριες που συμμετέχουν στον Όμιλο «Μικροί Δημοσιογράφοι εν τάξει» με υπεύθυνες καθηγήτριες τις Βασιλική Πιτερού και Ασημένια Χαρκιωτάκη, υλοποίησαν το διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ξετυλίγοντας την Ιστορία τού Βιβλίου – Η Ιστορία τής Τυπογραφίας” τού Ιδρύματος Ωνάση.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα, διάρκειας δύο ωρών, πραγματοποιήθηκε σε ζωντανή σύνδεση με το εργαστήριο γραφικών τεχνών Διάττων, όπου ο κύριος Νίκος Βοζίκης, εκδότης και τυπογράφος, ταξίδεψε μαθητές και εκπαιδευτικούς στον χρόνο, σε μια μοναδική περιήγηση. Από κοινού με την κυρία Βίκυ Γεροντοπούλου, Υπεύθυνη της Ωνασείου Βιβλιοθήκης, ξεδίπλωσαν τα μυστικά τού μαγικού κόσμου τής Τυπογραφίας.