Ανακοινώσεις Γενικά

Δελτίο Τύπου: Δράση εθελοντισμού του σχολείο μας.

Στα πλαίσια του μαθήματος Εργαστήριο Δεξιοτήτων και με θεματικό άξονα «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη – Εθελοντισμός», το Πρότυπο Γυμνάσιο Ηρακλείου σε συνεργασία με το Δήμο Μαλεβιζίου, το Δημοτικό Λιμενικό Ταμείο το Λιμεναρχείο Ηρακλείου και το Λιμενικό Σταθμό Λινοπεραμάτων, διοργάνωσε εθελοντική δράση καθαρισμού.

Η δράση – με υπεύθυνο καθηγητή τον κύριο Ανδρεαδάκη Μιχάλη και συνοδούς καθηγητές τις Κα Μπάκου Αλέκα και Κα Ελευθερίου Μαρία και τον Κο Κρυωνά Πάρη – περιλάμβανε τον καθαρισμό του περιβάλλοντος χώρου του Λιμενικού σταθμού Λινοπεραμάτων και με τη βοήθεια των δυτών  της σχολής καταδύσεων Scuba – Dive,  aquadivecrete.gr, έγινε καθαρισμός του βυθού στο αλιευτικό καταφύγιο Ροδιάς.

Η δράση συνεχίστηκε και στη διπλανή παραλία όπου οι μαθητές του σχολείου μας μάζεψαν σκουπίδια από διάφορα υλικά.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι μετά το πέρας της δράσης έγινε ενημέρωση από μέλη του Ναυταθλητικού Ομίλου Γαζίου σχετικά με το άθλημα της ιστιοπολοΐας.