Ανακοινώσεις Δράσεις

17 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023: Η ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ – 50 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ

Επετειακή εκδήλωση για τα 50 χρόνια από την ηρωική εξέγερση των φοιτητών τού Πολυτεχνείου τής Αθήνας τον Νοέμβρη τού 1973 πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου 2023 στο Πρότυπο Γυμνάσιο Ηρακλείου. Τη σχολική γιορτή επιμελήθηκαν η φιλόλογος κ. Ειρήνη Σπυριδάκη και ο καθηγητής Αγγλικής Γλώσσας Μιχάλης Τουραμπέλης. Υπεύθυνη καθηγήτρια για τη χορωδία και την ορχήστρα των μαθητών/τριών ήταν η καθηγήτρια Μουσικής, κ. Ελπίδα Τσιραμπίδου.

Πριν από πενήντα χρόνια, η γενναιοψυχία και η αυταπάρνηση της νεολαίας μας κλόνισε το δικτατορικό καθεστώς και άνοιξε τον δρόμο για τη μεταπολίτευση και την επάνοδο της δημοκρατίας στη χώρα μας. Ευχόμαστε οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας να διατηρούν ψηλά στις προτεραιότητές τους τις πανανθρώπινες αξίες της δικαιοσύνης, της ελευθερίας και της δημοκρατίας, για τις οποίες πάλεψαν οι αγωνιστές τού Πολυτεχνείου.

Πολλά πολλά μπράβο και στον/στις εκπαιδευτικούς και στα παιδιά για την καταπληκτική δουλειά που μας παρουσίασαν!!!

Πολυτεχνείο1
Πολυτεχνείο2