Δράσεις

ΔΡΑΣΗ ΑΓΩΓΗΣ ΥΓΕΙΑΣ ΣΤΟ Π.Γ.Η._ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΝΕΟΙ

Την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023 επισκέφθηκε το Πρότυπο Γυμνάσιο η κ. Ελευθερία Μαρκάκη, νοσηλεύτρια Αναισθησιολογικού τού Βενιζέλειου Γενικού Νοσοκομείου Ηρακλείου Κρήτης, ύστερα από πρόσκληση του Σχολείου μας, και ενημέρωσε τις μαθήτριες και τους μαθητές τής Γ΄ Γυμνασίου σχετικά με το θέμα “Αλκοόλ και Νέοι”. Η ενημέρωση διήρκεσε 2 ώρες και έπειτα κάθε τμήμα στην αίθουσά του με την καθοδήγηση της νοσηλεύτριας υλοποίησε βιωματική δράση.

Σκοπός τής δράσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών μας και η καλλιέργεια σωστής στάσης ζωής που θα μεταδώσουν και στο ευρύτερο περιβάλλον τους.

Τα παιδιά παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τη δράση αυτή, και συμμετείχαν ενεργά διατυπώνοντας τις απορίες τους και τις παρατηρήσεις τους.

ΑΛΚΟΟΛ1
ΑΛΚΟΟΛ2