Διαγωνισμοί

Βραβείο μαθητή μας στον Διεθνή Διαγωνισμό Ποίησης και Θεάτρου Castello di Duino.

Θέλουμε να συγχαρούμε θερμά τον μαθητή του σχολείου μας :

ΜΑΝΤΖΑΝΑ ΙΩΑΝΝΗ (Β2)

Για το βραβείο που έλαβε στον Διεθνή Διαγωνισμό Ποίησης και Θεάτρου Castello di Duino, στην ηλικιακή κατηγορία των 13 ετών. Ο διαγωνισμός είχε  θέμα για φέτος «I miss you so much/Nostalgia” (Μου λείπεις/Νοσταλγία). Το βραβευμένο ποίημα του μαθητή μας  έχει τίτλο :

«Φύλακας» (Guardia/Guard) και υποβλήθηκε στην ελληνική και αγγλική γλώσσα.

Ο Διεθνής Διαγωνισμός Ποίησης Castello Di Duino διοργανώνεται κάθε χρόνο στην Τεργέστη (Ιταλία) από τον πολιτιστικό σύλλογο «Ποίηση και Αλληλεγγύη», με την υποστήριξη της UNESCO, του Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού Ιταλίας και άλλων καταξιωμένων φορέων. Είναι  ένας από τους σημαντικότερους διαγωνισμούς ποίησης σε διεθνές επίπεδο, διοργανώνεται κάθε χρόνο επ’ ευκαιρία του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης και απευθύνεται σε νέους μέχρι 30 ετών.

Η τελετή βράβευσης θα γίνει στην Τεργέστη κατά τη διάρκεια του Φεστιβάλ Ποίησης και Λογοτεχνίας, 17-20/3/2022.

Διαβάστε επίσης την είδηση και στο Cretalive.gr

Μαντζάνας Ιωάννης, τμήμα Β2